Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
Світ повинен знати правду про війну росії проти України - Голова Нацполіції виступив на Європейській конференції керівників поліції (ЕРСС) 2022 у Гаазі
Опубліковано 05 жовтня 2022 року о 12:18

Конференція проходила у штаб-квартирі Європолу в м. Гаага (Королівство Нідерланди). Участь у ній взяла делегація Національної поліції України на чолі із Головою Національної поліції України Ігорем Клименком на запрошення директора Європолу Катерини де Болле та керівника поліції Чеської Республіки Мартіна Вондрашека.

Конференція організована Європейським поліцейським офісом (Європол) та поліцією Чеської Республіки в межах її президентства у Раді Європейського Союзу. 

Під час заходу учасники розглядали питання подальшого удосконалення діяльності правоохоронних органів держав Європи, визначення актуальних проблем запобігання та протидії злочинності і шляхів їх подолання. 

Обговорювалося і питання поглиблення співробітництва правоохоронних органів Європи та інших міжнародних партнерів, зокрема за визначеними в межах «Європейської міждисциплінарної платформи протидії кримінальним загрозам» (ЕМРАСТ) пріоритетними напрямами протидії злочинності.

Під час виступу Голова Нацполіції Ігор Клименко розповів про результати роботи української поліції під час збройної агресії рф. 

«Доносити світу правду про війну росії проти України – важливо. Щодня українські поліцейські продовжують служити та захищати, фіксуючи воєнні злочини окупантів, затримуючи колаборантів та диверсантів, допомагаючи населенню на всій території України. А наші найкраще підготовлені бійці стали надійною опорою для військових на лінії фронту», – зазначив Ігор Клименко. 

При цьому він зауважив, що із повномасштабним вторгненням росії на територію України функціонал поліції значно розширився, але поліцейські швидко адаптувалися до нових умов.  

«Ми цінуємо те, що європейські держави роблять для українських біженців. І співпраця з Європолом у документуванні воєнних злочинів росії є надзвичайно важливою для нас», - наголосив Ігор Клименко, дякуючи іноземним колегам за підтримку України. 

Також під час заходу українські поліцейські обговорили з  іноземними партнерами та Європолом посилення співпраці, зокрема у протидії організованій злочинності у Європі у сфері нелегального обігу зброї, кіберзлочинності, торгівлі людьми та незаконного ввезення мігрантів, контрабанди наркотиків.

Окрім того, в ході конференції учасники визначили шляхи та порядок взаємодії підрозділів Національної поліції України з Європолом та правоохоронними органами держав-членів ЄС у питаннях розслідування воєнних злочинів, скоєних російською федерацією проти України, та обговорили можливості надання допомоги Нацполіції.

У рамках конференції Голова Нацполіції зустрівся із виконавчою директоркою Європолу пані Кетрін Де Болль,  а також провів двосторонні зустрічі з керівниками поліцейських відомств Іспанії, Франції, Ірландії, Молдови, Великої Британії, Польщі, Румунії, головуючої в Раді ЄС Чехії, США (Департамент поліції Нью-Йорку). 


Далі – повний текст виступу Голови Національної поліції на  Європейській конференції керівників поліції (ЕРСС) 2022 – Нові горизонти для правоохоронної діяльності


Greetings, dear colleagues! I have been given the great honour to attend this event and to tell you about the work of the National Police of Ukraine under conditions of war.

I shall continue my speech in my native Ukrainian language.

Маріуполь.      Буча.         Ірпінь.        Ізюм….

Більшість із вас ніколи б не дізналася про ці міста України. І дуже болісно, що про них зараз знає практично весь світ – як про місця жорстоких злочинів. Злочинів, які вчиняють російські окупаційні війська проти мирного населення. І таких міст, містечок і сіл в Україні сотні. А то й тисячі.

Сьогодні 223-й день неоголошеної, але кривавої війни росії проти України. Як працюється поліції в цих умовах? Не здивую нікого, якщо скажу, що дуже складно. Неможливо бути готовими до тих страхіть, які приносять із собою бойові дії. Особливо коли війна ведеться із порушеннями всіх можливих міжнародних норм.

Українським поліцейським потрібно було оперативно пристосуватися та навчитися працювати в нових умовах. Де паніка стала нормою, а звуки обстрілів – своєрідним саундтреком. Але ми це зробили. Ми навчилися та успішно працюємо.

Функції поліції розширилися до не бачених раніше обсягів. Але мета залишилася єдиною – зберегти життя людей та забезпечити їм максимально можливу безпеку. Мільйони людей рушили зі східних, північних та південних областей держави на захід. Вони шукали прихистку та втікали від російської окупаційної армії.

Поліцейські були поруч – на вокзалах, у супроводженні евакуаційних колон, самостійно сідали за кермо та вивозили нажаханих людей із гарячих точок прямісінько під обстрілами. Всього працівники поліції супроводили евакуацію близько 4,5 мільйони громадян.

Мільйони українців були змушені покинути свої домівки та виїхати за межі рідної країни. Більшість із них уже повернулися на батьківщину. Але багато хто досі перебуває закордоном.

Перш за все хочу подякувати країнам, які прихистили українських біженців, серед яких чимало дітей. За нашими даними, лише зі спецзакладів евакуйовано понад 4600 дітей, з них – більше 2600 сиріт.

Вони всі – наші громадяни. І кожен з них – важливий. Ми не маємо юрисдикції діяти на території інших країн. Але ми маємо справжніх друзів серед європейських держав, тож сподіваємося на подальшу допомогу та підтримку наших людей. 

Ви знаєте, наскільки важливо поліції постійно бути на зв’язку з населенням. У перші тижні вторгнення в декількох регіонах взагалі не працювали поліцейські спецлінії. Ми оперативно підключали додаткові телефонні номери, щоб люди могли зв’язатися з поліцією.

Всього за час повномасштабної війни ми отримали понад 5 мільйонів дзвінків. І переважна більшість з них були саме звернення інформаційного та консультативного характеру.

Громадяни хотіли, щоб їм пояснили, що робити. Щоб їх вислухали та підтримали. Сотні наших операторів працювали прямо з укриттів, аби встигнути допомогти чимось людям.

Ми з перших годин вторгнення збільшили наряди поліції. Залучили до патрулювання найбільш досвідчених працівників, бо з’явився ще один небезпечний елемент війни – диверсійно-розвідувальні групи.

Ми створили спеціальні групи реагування, які виявляли та знешкоджували російську агентуру. Ефективними у цій справі виявилися блок-пости, які ми відразу розгорнули по державі.

Поліцейські, представники тероборони та інших правоохоронних відомств цілодобово чергували та продовжують чергувати на цих блок-постах, перевіряючи підозрілих осіб. І взагалі можна сказати, що з початку вторгнення стерлася межа між правоохоронними органами: немає вашого чи нашого розслідування. Хто може, той виконує певний обсяг роботи.

Найяскравіше ця співпраця проявляється у фіксації воєнних злочинів. Хоча ця стаття у підслідності Служби безпеки, поліцейські взяли на себе левову частку документування.

Бо саме до поліції першими звертаються люди. І поліцейські першими прибувають на місця злочинів.

Слідчі поліції вже зареєстрували майже 36 тисяч кримінальних проваджень за фактами вчинення злочинів військовослужбовцями рф та їх посібниками. В середньому це по 160 воєнних злочинів щодня. І близько 26 тисяч з них розпочаті саме за статтею «Порушення правил і звичаїв війни». Сюди входять всі злочини, які вчиняють російські окупаційні війська на українській землі.

В уже розпочатих кримінальних провадженнях слідчими поліції задокументовано десятки тисяч фактів невиправданої жорстокості військових рф щодо мирного населення. Серед яких масові розстріли цивільних. Наших людей розстрілювали навіть під час евакуації: внаслідок більш як 80 обстрілів колон транспорту цивільних по погоджених «зелених коридорах» загинуло 36 осіб, з яких 5 – діти. 

На захоплених територіях ворог відверто знущається з мирних місцевих мешканців. Ми бачимо це і в режимі реального часу, отримуючи інформацію оперативним шляхом і фіксуючи докази агресії вже після звільнення наших земель.

Нам відомо про непоодинокі факти негуманного поводження з жителями захоплених населених пунктів. Людей  обмежували у пересуванні, морили голодом, мордували, принижували, піддавали тортурам. Встановлені факти сексуального насильства, а також уже відомі на весь світ мародерства військовослужбовців російської армії.

Важливо кожен злочин ретельно задокументувати. Слідчі поліції проводять комплексні процесуальні, слідчі дії, призначають судові експертизи, які у переважній більшості є складними за обсягом і масштабністю досліджень. Бо розуміємо, що від того, наскільки правильно зафіксуємо всі деталі, залежить ймовірність притягнення до відповідальності винних осіб як в українських, так і міжнародних судах.

Водночас важливо, коли до цих процесів долучаються іноземні фахівці, які стають безпристрасними свідками скоєних воєнних злочинів. Дякую Європолу, всім нашим міжнародним партнерам, які допомагають правоохоронцям України фіксувати воєнні злочини, ідентифікувати російських військових, які їх вчиняють. Ми високо цінуємо вашу допомогу! 

Війна завжди приносить смерть та горе. Щодня мені на стіл лягають звіти про загибель наших громадян внаслідок російської агресії по всій території держави. І яка б не була ця цифра, вона завжди буде завеликою. Бо кожна смерть нашого співвітчизника – це велика втрата та глибокий шрам на серці України.

З часу повномасштабного вторгнення російських військ на територію нашої країни встановлено 5930 загиблих цивільних, серед них 399 – це діти.

Лише на звільнених територіях Київщини працівники поліції виявили близько півтори тисячі тіл вбитих та замордованих мирних мешканців. Минуло півроку з часу деокупації цих районів, а ми й досі знаходимо там тіла загиблих…

Звільнені населені пункти Харківщини теж розкривають нам весь спектр жорстокості російських загарбників. Тільки в одному місці масового поховання в Ізюмі із могил підняли 425 тіл цивільних.

А за інформацією місцевих, такі кладовища та братські могили є чи не в кожному великому населеному пункті. Як, власне, і катівні. Там, де російські військові влаштовували собі штаби, туди й приводили мордувати людей.

Жінок і чоловіків утримували в нелюдських умовах, без елементарних зручностей та засобів гігієни. Їх били, принижували, катували струмом. Це все зафіксовано нашими слідчими.

Але реальність така, що виявити та встановити кількість загиблих – це навіть не половина роботи. Найтяжче та найважливіше – ідентифікація. Тіла, які пролежали в землі місяцями або розірвані рештки на місцях ракетних ударів. Опізнати таких загиблих осіб складно, а то й практично неможливо. І в таких випадках працює лише ДНК-ідентифікація.

Наші криміналісти спільно із судмедеспертами відбирають біологічні зразки та порівнюють їх із базою наявних ДНК-профілів. Ми використовуємо мобільні ДНК-лабораторії, які протягом півтори години вже видають попередній результат. Якщо кровні родичі загиблих теж здали свої біологічні зразки, то співпадіння по базі ідентифікує тіло.

Всього за час війни було обліковано більш як 8800 невпізнаних тіл. Понад 6500 вже ідентифіковано. Невпізнаними залишають більше 2200 загиблих.

Це робота не на один рік. Але ми не відкладемо її у довгий ящик. Ми продовжимо пошук родичів цих людей. Бо кожен із них заслуговує на те, щоби бути похованим по-людськи під власним ім’ям, а не порядковим номером.

Знаєте, мене часто запитують: що найважче в роботі поліцейських зараз? І я завжди відповідаю, що легких чи простих задач не буває. Але найтяжче – заходити на деокуповані території і бачити, що там натворив ворог. 

Здавалося б, слідчі та криміналісти побачили всякого за час практики. Але те, що творять російські окупанти з нашими людьми – поза межею адекватного сприйняття. Жоден серійний вбивця не зможе позмагатися з ними в жорстокості.

Тому нам важливо достеменно встановити кожного окупанта, який прийшов на нашу земля нищити та вбивати. Встановити та притягнути до відповідальності. Це наш обов’язок перед загиблими співвітчизниками.

Над цим працюють наші найкращі оперативні співробітники та слідчі у співпраці з іншими правоохоронними та військовими відомствами.

Ми створили базу «Воєнний злочинець», в яку вже внесено  понад 157 тисяч учасників російського окупаційного війська, членів незаконних збройних формувань, колаборантів.

Ми перевіряємо причетність кожного з них до злочинів, скоєних в нашій державі.  Ця робота складна та кропітка. Інформацію збираємо фактично по крихтах.

Ми знаємо і тих, хто співпрацює з ворогом на окупованих територіях. Хто допомагає окупантам утверджувати свою тимчасову владу. Ми знаємо тих, хто допомагав організовувати псевдореферендуми та змушував людей голосувати. Ці колаборанти та державні зрадники неодмінно отримають своє покарання.

Поліція розпочала вже більше півтори тисячі кримінальних проваджень за колабораційну діяльність. Близько 250 осіб вже мають статус підозрюваних. І ця робота триває. Ми їх дістанемо, де б вони не сховалися.

І неодмінно повернемо своє: свої землі, своїх людей. Наші найкраще підготовлені поліцейські спецпідрозділів пліч-о-пліч з військовими повертають захоплені українські території. Поліцейські одними з перших заходять на звільнені землі, проводять зачистки, стабілізаційні заходи, допомагають людям повертатися до життя.

В перших рядах і наші вибухотехніки, які мають обстежити територію на наявність вибухонебезпечних предметів та нерозірваних снарядів. Вдень і вночі, у будь-яку погоду наші найкращі фахівці займаються розмінуванням, щоб якомога швидше розпочати відновлення життя у понівечених росіянами населених пунктах.

Всього з початку повномасштабного вторгнення вибухотехніки поліції оглянули 12 тисяч гектарів території. Вилучили 130 тисяч боєприпасів. Серед них – протипіхотні та протитанкові міни, реактивні системи залпового вогню, некеровані та керовані ракети, авіабомби та навіть заборонені снаряди.

Вилучені предмети або передаємо нашій армії, яка повертає ці боєприпаси ворогу вже з наших установок. Або знищуємо, щоб нікому зла більше не принесли.

          Але не лише снарядами і ракетами воює росія. Це гібридна війна. І точиться вона також у кіберпросторі. Масові хакерські атаки, намагання викрасти дані та поширення неправдивої, пропагандистської інформації – одні із інструментів, які використовують проти України. 

Та наша Кіберполіція міцно утримує інформаційний фронт. Ми не лише відбиваємо ворожі кібератаки, а ще й блокуємо ресурси, які поширюють пропагандистські дані, написані за методичкою Кремля.

Станом на сьогодні вже заблоковано понад 16 тисяч ворожих інформканалів із загальною аудиторією більше 210 млн користувачів.

У цій гібридній війни росія не гребує нічим. Вони підло використовують будь-які методи для пропаганди та підриву спокійного життя і розвитку країн. Ми це систематично відчуваємо на собі.

Переконаний, ви це бачите і у своїх державах. Потрібно серйозно поставитися до загроз проросійських елементів та пропаганди, яка мов спрут пробирається в голови людей.

Україна обрала свій шлях розвитку – ми отримали статус країни-кандидата на вступ до Європейського Союзу. За свій вибір курсу на демократію, за європейське майбутнє для своїх дітей ми, в тому числі, й воюємо.

Те, про що я сьогодні розповів, є лише невеликою частиною тієї роботи, яку щодня виконують поліцейські. Бо окрім пов’язаних з війною злочинів, на нашій відповідальності залишається криміногенна ситуація в державі.

Звісно, воєнні дії дещо знизили активність криміналітету, але ми вже спостерігаємо зростання окремих категорій злочинів… І розуміємо, що далі буде складніше. Маємо і спільні виклики: боротьба з організованою злочинністю, яка втекла від війни за кордон, а також протидія нелегальному обігу зброї. Всі ці питання на особливому контролі.

Незважаючи на обставини, поліція продовжує служити та захищати. Наші працівники залишаються з населенням у найгарячіших точках, доставляють гуманітарну допомогу та рятують людей. Інколи ціною власного життя та здоров’я…

І знаєте, що вражає та надихає водночас? Що наші колеги після одужання знову рвуться на службу. Бо мета важлива – повернути мир і в Україну, і в Європу. 

Ми робимо для цього все можливе і неможливе. І я дякую нашим партнерам, які допомагають Україні в такий складний час. Бо тільки в єдності наша сила.

Вистоїмо і переможемо! Дякую за увагу та підтримку!

Слава Україні!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux