Фігуранти поширювали дезінформацію про діяльність вищого військово-політичного керівництва України, хибні повідомлення про «теракти» в українських містах. Працювали на аудиторію майже у 200 тисяч користувачів. В результаті масштабної спецоперації ліквідовано осередки «вирощування» ботів в 9 областях України.
Викрили мережу ботоферм поліцейські Головного слідчого управління Національної поліції спільно з кіберфахівцями Служби безпеки України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.
Для поширення фейків із метою дискредитації вищого військово-політичного керівництва України та дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в державі зловмисники створили понад 5 тисяч анонімних акаунтів у соцмережах Фейсбук, Інстаграм і Твіттер.
Крім того, в ході слідства встановлено, що фігуранти розповсюджували хибну інформацію про «теракти» та «замінування» об’єктів з масовим скупченням людей, щоб посіяти паніку серед населення.
У результаті проведеної масштабної спецоперації Нацполіції та СБУ знешкоджено 9 ботоферм в Тернопільській, Полтавській, Черкаській, Сумській, Львівській, Чернівецькій, Харківській, Миколаївській та Закарпатській областях.
У ході обшуків виявлено апаратно-програмні комплекси для «вирощування» ботів, які були встановлені у власних помешканнях або в офісних приміщеннях фігурантів.
Під час обшуків у зловмисників вилучено комп’ютерну техніку з доказами протиправної діяльності, зокрема банківські картки, на які перераховувались кошти за поширення фейків, 5 тисяч SIM-карт українських операторів мобільного зв’язку, GSM-шлюзи та інше спеціалізоване обладнання.
Розслідування проводиться в рамках відкритого кримінального провадження за ст. 361 Кримінального кодексу України (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку).
Тривають слідчі дії для притягнення усіх причетних до згаданих злочинів осіб до відповідальності.
Управління комунікації
Національної поліції України