Мешканцям тимчасово окупованих територій важливо знати, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, непередбаченому законом, а всі нормативно-правові акти тимчасових окупаційних сил та тимчасових окупаційних адміністрацій російської федерації є неправомірними.
Відповідно до частин першої–третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2022 року No1207-VII, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, непередбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Отже, нормативно-правові акти окупаційних сил та окупаційних адміністрацій російської федерації є недійсними та не створюють жодних правових наслідків. Недійсність цих актів не підлягає оскарженню та не може бути скасована.
Водночас відповідно до вимог Женевської конвенції та положень національного законодавства України, з урахуванням роз’яснень, наданих Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій України, в умовах тимчасової окупації дозволено: проводити освітній процес за українськими освітніми програмами, забезпечення надання медичними закладами власних послуг населенню та здійснення заходів із ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та пожежогасіння.
При цьому забороняється: співпраця з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора; здійснення пропаганди держави-агресора у закладах освіти, вчинення дії, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти; добровільно займати посади у незаконних органах держави агресора, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, або добровільно обиратись до таких органів.
Департамент комунікації МВС